Domki do wynajęcia w górach Beskidach
- atrakcje w pobliżu.

Geo-park Glinka

Szukasz niezapomnianych doznań? Skoków adrenaliny? Tu na pewno znajdziesz coś dla siebie. Niedaleko od nas, 5 km od Soblówki, w miejscowości Glinka, był kiedyś stary, nieczynny kamieniołom. Dzisiaj to olbrzymie wyrobisko z odsłoniętymi skałami stanowi park aktywnego wypoczynku z wieloma atrakcjami:

  1. zjazd na linie najdłuższą „Tyrolka” w regionie: długość 220m, 30 metrów nad ziemią,
  2. parki linowe dla dorosłych oraz dla dzieci o zróżnicowanych stopniach trudności i z licznymi atrakcjami,
  3. dwie ścianki wspinaczkowe o wysokościach 17m i 12m,
  4. plac zabaw dla dzieci – uwaga ;) możliwość pozostawienia dziecka podczas korzystania z basenu czy ścianek pod profesjonalną opieką na terenie placu zabaw,
  5. pizzeria,
  6. sala konferencyjna dla 30 osób, klimatyzowana, wyposażona w sprzęt multimedialny,
  7. kąpielisko 110m/35m oraz brodzik dla dzieci
  8. boiska do gry w boules,
  9. wiaty do grillowania.

Ujsolski Park Turystyki Aktywnej i Rekreacji w Ujsołach

W parku tym, każdy niezależnie od wieku czy stopnia sprawności fizycznej, może spędzić czas miło i aktywnie. Szczególnie zachęcamy do korzystania całymi rodzinami. Mnogość boisk, urządzeń i innych atrakcji sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W skład całego kompleksu wchodzą: boisko piłkarskie, boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki plażowej, boisko do badmintona, kort tenisowy, bieżnia lekkoatletyczna, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, szachy zewnętrzne, stół bilardowy, stół do ping-ponga, budynek z parkingiem.

Skansen i Izba Regionalna "Gronicek" w Glince

Wewnątrz Izby gromadzone są dawne sprzęty gospodarstwa domowego i rękodzieło ludowe, spuścizna wielu pokoleń górali beskidzkich. Ekspozycja, na którą składają się m.in. drewniane naczynia, żarna, krosna, stroje regionalne czy instrumenty muzyczne, przypomina tradycyjny wystrój wnętrza góralskiego domu. Obok Izby utworzono skansen, w którym można obejrzeć maszyny i urządzenia używane dawniej do prac polowych. Ciekawa jest ścieżka edukacyjna opisująca przeznaczenie poszczególnych narzędzi rolniczych, ich historie i stare zwyczaje z nimi powiązane.

Szklany Szlak

"Szklany szlak" obejmuje zlokalizowane na terenie gminy Ujsoły pozostałości dawnego majątku Wielopolskich i Habsburgów, w tym działającej w XIX w. leśnej huty szkła w Złatnej. W obrębie szlaku wyznaczono najciekawsze zachowane obiekty historyczne wraz z tablicami informacyjnymi.

Leśniczówka - Stary Dwór

Wędrówka „Szklanym szlakiem” rozpoczyna się obok Starej Leśniczówki (Starego Dworu) z 1876. Budynek zaprojektowany przez Karola Pietschkę pełnił niegdyś funkcję siedziby Zarządu Dóbr Żywieckich. Zbudowany z bali modrzewiowych na wysokiej podmurówce z kamieni i otoczony wokół krytym gankiem, charakteryzuje się bogatym drewnianym zdobnictwem. Wokół wyrastają potężne, około 200- letnie lipy uznane za pomniki przyrody.

Gajówka

Karol Pietschka – arcyksiążęcy architekt zaprojektował szereg leśniczówek, tartaków, zajazdów, karczem i budynków fabrycznych, a także domy mieszkalne dla pracowników. Do 1929 roku na obszarze Dyrekcji Dóbr Żywieckich wybudowano 121 murowanych i drewnianych gajówek wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Jednym z takich obiektów jest gajówka w Złatnej, usytuowana naprzeciw leśniczówki. Budynek wzniesiony w 1890 roku, z cegły, obejmuje kancelarię oraz drewniane stajnię i szopę.

Kaplica w Złatnej

W centrum wsi można podziwiać Kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej z 1930 roku, wykonaną w stylu góralskim, z drewna świerkowego pochodzącego z okolicznych lasów. Myśliwi nieprzerwanie wspierają wyposażanie kaplicy fundując poszczególne jej elementy. Wewnątrz znajduje się m.in. sygnaturka św. Huberta oraz duży żyrandol z poroży jeleni.

Źródło siarkowodorowe "Matki Boskiej"

W dolinie Śmierdzącego Potoku, wypływającego ze stoków Lipowskiej na wysokości 745 m n.p.m. znajduje się Źródełko zwane imieniem Matki Boskiej. Jest to źródło uskokowe, którego warstwą wodonośną są gruboławicowe piaskowce i łupki płaszczowiny magurskiej.

Woda jest bezbarwna z zapachem siarkowodoru, słabo zmineralizowana i może być wykorzystywana do celów leczniczych. Źródło ujęte jest w kamienną studzienkę i obudowane drewnianą altanką. Jest to jedno z dwóch obecnie znanych źródeł siarkowodorowych chociaż historyczne dane z 1891 roku wskazywały na ich większą liczbę.

Leśna Huta Szkła

U podnóża Lipowskiej, Boraczego Wierchu, Wilczego Gronia i Okrągłej rozciąga się płaskowzgórze przez które przepływa potok Bystra. Jego dawna nazwa „Złotna” pochodzi od śladów aluwialnego złota w korycie rzeki. Istniały tu dogodne warunki dla osiedlania się ludności i z biegiem czasu powstała wieś Złatna, której początki dali osadnicy wołoscy jeszcze w XVI w.

Odpowiednie zasoby drzewa bukowego, czystej wody oraz gruboziarnistego piaskowca sprzyjały zapoczątkowaniu w latach 1812-1815 budowy leśnej huty szkła. Inicjatorem przedsięwzięcia był ówczesny właściciel tych ziem, hrabia Wielopolski.

Pod przewodnictwem fachowców sprowadzanych z Czech i Moraw powstały w krótkim czasie dwa piece hutnicze, liczne budynki mieszkalne właścicieli i pracowników oraz zabudowania gospodarcze i tartak. Transport surowca i drewna powierzano miejscowym chłopom w ramach pańszczyzny.

W ten sposób w Złatnej powstała „osada przemysłowa”, którą wraz ze stosowanym w hucie sposobem produkcji szkła można zaliczyć do tzw. „manufaktur skoncentrowanych”. Wyrobami huty handlowano na targach i jarmarkach w okolicznych miejscowościach ale także w miastach Galicji, Węgier i Śląska. Często dokonywano transakcji wymiennych: szło za sól z Wieliczki, wino z Węgier czy wody mineralne z Bardejova.

Dzisiaj na „szklanym szlaku” można oglądać pozostałości po leśnej hucie, działającej tu łącznie w latach 1815- 1875.

Proces wytopu szkła rozpoczynał się od dostarczenia do huty kamiennych bloków z tzw. „Złotnicy” to jest kamieniołomu położonego w południowo-wschodniej części Lipowskiej. Więcej na temat, jak ówcześni ludzie radzili sobie z wytwarzaniem różnokolorowych szkieł okiennych, naczyń, figurek, biżuterii i kunsztownych szklanych detali, można dowiedzieć się przemierzając „szklany szlak”. Znajdziemy tu nie tylko opisy związane z technologią tamtych lat, liczne ciekawostki historyczne i legendy dotyczące huty oraz ludzi z nią związanych. Po hucie zachowały się fragmenty pieców hutniczych (relikty) i budynków a także dzwon i kamienny krzyż. W kościele parafialnym w Ujsołach zachował się wyprodukowany w tej hucie kielich, w kościele w Zwardoniu „pająk”- żyrandol, a w Muzeum w Żywcu karafka.

Coś o lasach i przyrodzie

Poza wyznaczonymi szlakami górskimi, rowerowymi, konnymi czy nordic walking, amatorzy leśnego klimatu znajdą tu sieć ścieżek, którymi mogą swobodnie błądzić, uciekać od stresu i reszty świata, oczekiwać bliskiego spotkania z dzikimi zwierzętami, pozyskiwać energię z drzew a już dla grzybiarzy te tereny to prawdziwy raj.

Lesistość w Gminie Ujsoły sięga ok 71%. Nad większą częścią lasów nadzór sprawuje Nadleśnictwo Ujsoły. Cała powierzchnia Nadleśnictwa obejmuje 13,5 tys. ha, z czego gruntów zalesionych jest tutaj aż – 13,0 tys.ha. Do tego ok 94,4% tych lasów to tzw. lasy ochronne, a jedynie pozostałych kilka procent stanowi lasy gospodarcze. Dominują tu lasy mieszane górskie (97% siedlisk). Bory zajmują około 3% powierzchni.

Otaczające Soblówkę lasy stanowią cenne walory przyrodnicze i krajobrazowe. O tym jak istotne mogą mieć znaczenie może świadczyć objęcie ich granicami Parku Krajobrazowego Beskidu Żywieckiego oraz obszarów Natura 2000 (w tym Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk - PLH240006 „Beskid Żywiecki”, oraz Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków - PLB240002 „Beskid Żywiecki”). Ponadto miłośnicy przyrody odnajdą tu rzadkie i lokalne gatunki roślin i zwierząt a nawet całe fragmenty prastarej Puszy Karpackiej, której charakter zachował się jedynie w nielicznych miejscach niedostępnych dla gospodarki leśnej z powodu ukształtowania górskiego terenu. Obecnie wyznaczonych jest 6 rezerwatów leśnych: 2 objęte ochroną ścisłą – „Oszast”, „Śrubita” i 4 objęte ochroną częściową - „ Dziobaki”, „Lipowska”, „Butorza” oraz „Muńcoł”.

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Corocznie w sierpniu możemy być świadkami największego w Polsce i jednego z największych na świecie pod względem zasięgu, czasu trwania, liczby koncertów i widzów festiwalu folklorystycznego. Tydzień Kultury Beskidzkiej cieszący się już długoletnią historią obecnie odbywa się równolegle na wielu scenach największych amfiteatrów m.in. w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim a także, w Ujsołach. W trakcie wydarzenia można śledzić występy zespołów krajowych oraz zapraszanych tu z całego świata, prezentujących oryginalne bogactwo muzyki, pieśni i tańca ludowego, oraz obrzędów i zwyczajów. Poza główną estradą można podziwiać twórczość regionalnych artystów, uliczne korowody, kiermasze i targi sztuki ludowej, liczne występy kapel, śpiewaków ludowych czy instrumentalistów.

Hudy Wawrzyńcowe

To niezwyle widowiskowe wydarzenie zarezerwowane jest wyłącznie dla widzów Tygodnia Kultury Beskidzkiej odwywającego na scienie Ujsolskiego Amfiteatru Pod Muńcołem. To wydarzenie bardzo zakorzenione jest w sercach miejscowych górali. Zwyczaj ten polega na paleniu "Wawrzyńcowych Hud" - kilkunasto metrowych ognisk w noc Św. Wawrzyńca. Zwyczaj ten sięga XVII wiek i przetrwał do dziś. Co roku w sierpniu odbywa się impreza „Wawrzyńcowe Hudy” nawiązująca do wydarzeń sprzed wieków, będąca wielkim świętem miłośników gór i folkloru.

Obok amfiteatru wznosi się wysoka na kilkanaście metrów huda. Wierza zbudowana jest z żerdzi i gałęzi drzew iglastych. Kulminacyjnym punktem jest podpalenie wierzy, a mitrzem ceremonii są: pochodzący z Cichej Gazda Wawrzyniec oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

Zapaleniu Hudy towarzyszy tradycyjna muzyka górali beskidzkich i występy taneczne zespołów regionalnych, rodzimych i zagranicznych. Biorą w nich udział artyści zaproszeni również w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach są zwieńczeniem tego cenionego i jednego z najpiękniejszych góralskiego wydarzenia folklorystycznego.

Poza kulminacyjnym punktem programu czyli podpaleniem hudy, można kibicować rozgrywkom Turnieju Piłki Kamieńcowej, obejrzeć zawody Drwali, wziąć udział w Pikniku Leśnym, w ramach którego prezentowane są pokazy np. ptaków drapieżnych, czy rzeźbienia w drewnie.