Skoro domek w górach to i szlak za jego drzwiami.

A tych tu do wyboru – do koloru, jakim chcemy i gdzie chcemy, a wiec idziemy!

Szlaki PTTK

Szlak niebieski (i potem zielony): Opuszczając Soblówkę szlakiem niebieskim dojdziemy na Przełęcz Kotarz (975 m n.p.m., 1:20 h). Tu mamy do wyboru kilka opcji, poza oczywiście najmniej ciekawym powrotem tą samą drogą…

Jeśli będziemy stąd kontynuowali wycieczkę szlakiem niebieskim – doprowadzi nas on do Mładej Hory (898 m n.p.m.) i potem nawet jeszcze dalej…

Możemy udać się szlakiem zielonym biegnącym przez szczyt Muńcoła (1165 m n.p.m.) i rezerwat przyrody noszący nazwę tego szczytu, w kierunku Ujsół (cała trasa to ok. 2h). Z Ujsół do Soblówki możemy wrócić komunikacją miejską albo też, oczywiście jeśli starczy sił – żółtym szlakiem.

Warto jednak zatrzymać się nieco dłużej na samym Muńcole. Dotarcie do niego z Przełęczy to tylko 45 min drogi i choć to trasa rzadziej uczęszczana, polecamy ją ze względu na piękny widok rozpościerający się z rozległej polany na Beskidy. Przy dobrej pogodzie widać stąd Tatry niemal jak na dłoni. Bardziej od południowej strony zobaczymy panoramę Małej Fatry. Na polanie jest miejsce na rozpalenie ogniska, a późnym latem po drodze można uzbierać sporo jagód ;)

Najbardziej popularną opcją jest udanie się z Przełęczy szlakiem zielonym w przeciwnym kierunku niż Muńcuł. Na pewnym odcinku drogi szlak ten łączy się ze szlakiem żółtym, po czym ponownie oba szlaki rozchodzą się nieznacznie. Szlakiem żółtym dojdziemy „skrótem” czyli bezpośrednio do Bacówki PTTK na Rycerzowej (1117 m n.p.m.) i zajmie nam to ok. 30 min. Jeśli jednak uparcie będziemy trzymać się szlaku zielonego – zaprowadzi on nas na szczyt Rycerzowej Małej (1207 m n.p.m.) a następnie sprowadzi do Hali Rycerzowej (1147 m n.p.m.), skąd już tylko 200 m do Bacówki. Taka opcja to tylko 10-15 minut dodatkowego marszu, a za to kolejny tysięcznik zdobyty.

Zanim dychniemy w schronisku, zamówimy lokalne przysmaki i zakosztujemy gorącej czekolady z rumem… można wziąć głębszy oddech na samej Hali Rycerzowej stanowiącej jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy. I rozważyć, czy nie zaatakować z tego miejsca samego szczytu Wielkiej Rycerzowej (1226 m n.p.m.) – jedynie 15 min podejścia. E, wcale tam znowu nie takiego ostrego.

Szlak czarny: na Rycerzową doprowadzi nas również szlak czarny, trasa ok. 2-godzinna. Początkiem tej drogi ze szlakiem czarnym pokrywa się szlak zielony (ale inny zielony – ten nie zaprowadzi nas bezpośrednio na Rycerzową, a jedynie na Przełęcz Przysłop, zobacz dalej).

Szlak zielony: Jeśli lubicie bardziej rozległe drogi i macie w zapasie trochę więcej czasu, wybierzcie szlak zielony prowadzący od Soblówki na Przełęcz Przysłop (940 m n.p.m.) na styku granic polskiej i słowackiej. Czas dotarcia można szacować na 1:45 h. Z Przełęczy można zejść na stronę słowacką – m.in. do Vychylovki (o której wspominamy w innym miejscu). Możemy też kontynuować wycieczkę niebieskim szlakiem wzdłuż granicy przez Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.) do bacówki PTTK – ok 1h, lub w przeciwnym kierunku, to jest długą ścieżką prowadzącą m.in. przez rezerwat Oszast, Jaworzynę, Przełęcz Glinkę do Krawcowego Wierchu (ale uwaga, to nam zajmie około 6h), a potem nawet dalej jeśli mamy jeszcze siły ;). Jeśli już ich nie mamy, możemy odpocząć w Bacówce PTTK na Krawcowym Wierchu (1041 m n.p.m.), zejść do Glinki i zaczekać na najbliższy busik do Soblówki.

Szlak Żółty: z Krawcowego Wierchu do Soblówki zaprowadzi nas szlak żółty. Biegnie on przez Kubiesówkę (Schronisko Kubiesówka, 868 m n.p.m.) i miejscowość Glinkę a czas całkowitego przejścia to około 3 h. Ten szlak biegnie oczywiście dalej – to opisana wcześniej trasa na Rycerzową. Jeśli zdecydujemy się pójść na Rycerzową ze Soblówki szlakiem żółtym, musimy przeznaczyć około 2 h na wejście.

A na koniec ciekawostka: kolor, którym oznaczony jest szlak nie ma związku z jego trudnością w przeciwieństwie do szlaków narciarskich.

Ogólnie:

 1. szlak główny jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym,
 2. kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości – dalekobieżne,
 3. żółtym znakuje się krótkie szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe,
 4. zielony oznacza szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc,
 5. kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy.

Są to oznaczenia umowne, od których odchodzi się coraz częściej.

Szlaki konne

Nawet jeśli nie mieliście jeszcze okazji podziwiać gór z końskiego siodła to jest ku temu okazja, bo na terenie Gminy Ujsoły wyznaczone są trasy Beskidzkiego Szlaku Konnego Tysięczników. Przemierzanie górskich tras na końskim grzbiecie wydaje cię ciekawą alternatywą dla tradycyjnych wędrówek pieszych. Amatorzy górskiego jeździectwa znajdą tutaj dostosowaną infrastrukturę terenu, na którą składają się dobrze oznakowane szlaki konne o różnym stopniu trudności oraz rozbudowana baza popasowo-odpoczynkowa, gdzie można też wynająć wierzchowca (wycieczki odbywają się na koniach posiadających licencje konia turystycznego). Cały Beskidzki Szlak Konny Tysięczników liczy około 120 kilometrów, których pokonanie konno zajmuje 5 dni. Istnieje także możliwość przejażdżki tylko na wybranym, krótszym odcinku szlaku. Po drodze można skorzystać z noclegu w schroniskach lub gospodarstwach turystycznych.

Przebieg Beskidzkiego Szlaku Konnego Tysięczników czyli 10 dni w siodle:

 1. Dzień 1: Wyruszamy z Rycerki przez: Parszywkę - Bednoszkę Wielką i kończymy na Przegibku,
 2. Dzień 2: Wyruszamy z Przegibka przez: Kikule - Jaworzynę i kończymy na Wielkiej Raczy,
 3. Dzień 3: Wyruszamy z Wielkiej Raczy przez: Wielki Przysłop - Magurę i kończymy na Skalance,
 4. Dzień 4: Wyruszamy ze Skalanki przez: Zwardoń Myto - Kikulę - Trojaki (pasem granicznym) - Ochodzitę i kończymy na Pańskiej Łące,
 5. Dzień 5: Wyruszamy z Pańskiej Łąki przez: Koczy Zamek - Gańczorkę - i kończymy na Przysłopie,
 6. Dzień 6: Wyruszamy z Przysłopu przez: Baranią Górę - Magórkę Wiślańską (dołączamy do Transbeskidzkiego Szlaku Konnego)- Węgierską Górkę i kończymy w Żabnycy Skałce,
 7. Dzień 7: Wyruszamy z Żabnicy przez: Lipowską - Rysiankę - Trzy Kopce i kończymy na Krawcowym Wierchu,
 8. Dzień 8: Wyruszamy z Krawcowego Wierchu przez: Przełęcz Glinka - Magurę - Solisko i kończymy na Smerekowie Wielkim,
 9. Dzień 9: Wyruszamy ze Smerekowa Wielkiego przez: Jaworzynę - Beskid Równy - Solisko i kończymy na Wielkiej Rycerzowej,
 10. Dzień 10: Wyruszamy z Wielkiej Rycerzowej przez: Mładą Horę - Wyrobniówkę - Gardasówkę i kończymy w Rycerce Górnej.

Szlak Papieski

Kardynał Karol Wojtyła jako metropolita krakowski przebywał w parafii Ujsoły w latach 1968 – 1972. To wówczas z Jego słów padły słowa aby nigdy nie ustawać w drodze. Aby nigdy nie gubić znaków. Jego wizyty miały wówczas charakter zarówno duszpasterski – kiedy przewodził uroczystościom religijnym i spotykał się z mieszkańcami, jak również turystyczny. Podczas pieszych wędrówek często odwiedzał swoje ulubione szczyty: m.in. Lipowską i Rycerzową. Dzisiaj podążać możemy Jego śladami wędrując Szlakiem Papieskim, który oznaczony został w 2006 roku przez Gminę Ujsoły ku pamięci największego spośród Polaków oraz dla tych, którzy pozostają wierni Jego naukom. Kardynał Karol Wojtyła jako metropolita krakowski przebywał w parafii Ujsoły w latach 1968 – 1972. To wówczas z Jego słów padły słowa aby nigdy nie ustawać w drodze. Aby nigdy nie gubić znaków. Jego wizyty miały wówczas charakter zarówno duszpasterski – kiedy przewodził uroczystościom religijnym i spotykał się z mieszkańcami, jak również turystyczny. Podczas pieszych wędrówek często odwiedzał swoje ulubione szczyty: m.in. Lipowską i Rycerzową. Dzisiaj podążać możemy Jego śladami wędrując Szlakiem Papieskim, który oznaczony został w 2006 roku przez Gminę Ujsoły ku pamięci największego spośród Polaków oraz dla tych, którzy pozostają wierni Jego naukom.

Szlak Papieski zaczyna się w centrum Ujsół obok kościoła pod wezwaniem św. Józefa Robotnika i biegnie przez kolejne przysiółki: Głębokie, Złatną, Złatną Hutę i Szeroki Kamieniec na szczyt Lipowskiej. Dalej przez Boraczą i Halę Redykalną, następnie przez Zapolankę i Kręcichwosty. Stąd ponownie przez Ujsoły zmierza przez Jaworskie, Muńcuł i przełęcz Kotarz na górę Rycerzową. Stamtąd przez Hutyrową, Morgi i Soblówkę prowadzi do centrum Ujsół. Łączna długość szlaku liczy około 50 km.

Droga Światła

Na najbardziej malowniczym odcinku Szlaku Papieskiego, wiodącym ze Złatnej Huty na szczyt Lipowskiej wytyczono Drogę Światła. Jest to ustanowione przez Jana Pawła II nabożeństwo wielkanocne, którego przebieg wzorowany jest na Drodze Krzyżowej. Składa się na nią 14 stacji (analogicznie do medytacji pasyjnych). Każda z wymienionych stacji ma formę skalnego głazu z mosiężną tablicą. Na tablicach tych widnieją insygnia papieskie, wizerunek Ojca Świętego oraz nazwa stacji i jej motyw przewodni.